ARTLOOP Festival współpracuje w tym roku po raz drugi z Katowice Street Art Festival

Powrót
artloop.jpg

Dzięki zeszłorocznej wymianie artystów udało się zrealizować pracę Normana Leto „Synestezja” (kurator: Marcin Gołębiewski), a w tym roku kuratorka Emilia Orzechowska wraz z artystami: Maćkiem Chodzińskim i Maćkiem Salamon jadą do Katowic, by stworzyć wspólnie mural pt.: „Carboneum”, który jest częścią realizowanego od kilku lat projektu Roboty Ziemne. (http://robotyziemne.blogspot.com/)

Roboty Ziemne ruszą 19 i potrwają do 23 maja, by o godzinie 18.00 zaprezentować pracę oraz wykonać akcję „Zwęglenie”. „Carboneum” powstanie na Skwerze im. Walentego Roździeńskiego w Katowicach.

OPIS PRACY:

„Carboneum”
Maciej Chodziński i Maciej Salamon (Roboty Ziemne)
Kuratorka: Emilia Orzechowska
Węgiel (C, łac. carboneum) znajduje się na czwartym miejscu najczęściej występujących pierwiastków we Wszechświecie. Ma on zdolność do tworzenia bardzo długich łańcuchów zawierających wiązanie C-C i tworzy więcej związków niż wszystkie inne pierwiastki chemiczne. Te właściwości węgla czynią go chemiczną podstawą życia. Znaczne jego ilości występują również w paliwach kopalnych - substancjach powstałych ze zmarłych związków organicznych, które zalegały przez kilkaset milionów lat pod ziemią i uległy rozkładowi.

Śląsk jest regionem obfitującym zarówno w formy życia oparte na węglu jak i bogate zasoby paliw kopalnych. W związku z tym na katowickim skwerze Walentego Roździeńskiego powstanie praca „Roboty Ziemne – Carboneum” upamiętniająca miliardy umarłych roślin, które oddały nam swoje cząsteczki węgla umożliwiając tym samym ludzkości eksploatację paliw kopalnych i emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Jak wiadomo proces ten przyczynia się do efektu cieplarnianego, który wkrótce uniemożliwi dalszy rozwój rozwiniętych form życia na Ziemi, przybliżając ją do ideału, za którym tęsknimy.