Zaskakujący finał muralo-instalacji „Carboneum”

Powrót
skwer.jpg

Dzisiaj o godz. 18.00 zapraszamy na Skwer im. Walentego Roździeńskiego na zaskakujący finał muralo-instalacji „Carboneum” Macieja Chodzińskiego i Macieja Salamona (Roboty Ziemne). 

Praca zrealizowana w ramach współpracy z festiwalem ARTLOOP.

„Carboneum”

Węgiel (C, łac. carboneum) znajduje się na czwartym miejscu najczęściej występujących pierwiastków we Wszechświecie. Ma on zdolność do tworzenia bardzo długich łańcuchów zawierających wiązanie C-C i tworzy więcej związków niż wszystkie inne pierwiastki chemiczne. Te właściwości węgla czynią go chemiczną podstawą życia. Znaczne jego ilości występują również w paliwach kopalnych - substancjach powstałych ze zmarłych związków organicznych, które zalegały przez kilkaset milionów lat pod ziemią i uległy rozkładowi.

 Śląsk jest regionem obfitującym zarówno w formy życia oparte na węglu jak i bogate zasoby paliw kopalnych. W związku z tym na katowickim skwerze Walentego Roździeńskiego powstanie praca „Roboty Ziemne – Carboneum” upamiętniająca miliardy umarłych roślin, które oddały nam swoje cząsteczki węgla umożliwiając tym samym ludzkości eksploatację paliw kopalnych i emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Jak wiadomo proces ten przyczynia się do efektu cieplarnianego, który wkrótce uniemożliwi dalszy rozwój rozwiniętych form życia na Ziemi, przybliżając ją do ideału, za którym tęsknimy.

Kuratorka: Emilia Orzechowska